×

تماس با ما

ویندوز سرور

ویندوز سرور Windows Server چیست؟

ویندوز سرور Windows Server یکی از محصولات شرکت مایکروسافت است مثل هر نسخه ویندوز دیگر منتهی به امکانات و برنامه نویسی مخصوصی برای مدیریت شبکه ها و سرورها مجهز شده است و سیستم کامپیوتری حتما باید از نظر سخت افزاری hardware و سی پی یو cpu و رم ram و مادربرد  mother board قوی باشد .

چون برای مدیریت شبکه های محلی که شامل تعدادی کامپیوتر مانند یک شرکت می باشد ، مورد استفاده قرار میگیرد و یا سیستم سرور در ذخیره سازی وب سایت ها استفاده می شود و 24 ساعت در هفته به اینترنت متصل بوده تا هر زمان کاربر اراده ورود به آن سایت را داشته باشد ، بتواند به سایت ذخیره شده روی سرور وارد شده و در هر ساعتی دسترسی به سایت داشته باشد

اولین ویرایش ویندوز سرور منتشر شده با این نام تجاری، ویندوز سرور 2003 بود. با این وجود، اولین ویرایش سرور ویندوز، Windows NT 3.1 Server Advanced بود که بعد از آن Windows NT 3. 5 Server Windows NT 4 Server و ویندوز 2000 سرور ارائه شدند.

انواع Windows server 

·         Windows Server 2000

·         Windows Server 2003

·         Windows Server 2008

·         Windows Server 2008R2

·         Windows Server 2012

·         Windows Server 2012 R2

·         Windows Server 2016

Windows server 2003 

( Windows Server 2003) نام یک سیستم‌عامل از خانواده مایکروسافت ویندوز و برای سرور است.
که همانطور که از اسمش میتوان فهمید در سال 2003  منتشر شد و تا سال 2010 نیز توسط این شرکت پشتیبانی میشد .
نوع منبع این سیستم عامل از نوع کد مشترک بود است و دارای امکانات و بهبود های کمی نسبت به ویندوز سرور 2000 در این سیستم عامل قابل مشاهده است .

Windows server 2008

این سرور نیز مانند ویندوز های گذشته ی خود که معرفی شد برای سرور تهیه شده و نام‌های “Win2K8″  و “W2K88” هم از آن یاد می‌شود .
این ویندوز به صورت آزمایشی در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) وارد بازار شد و نسخه نهایی آن در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۸۸ اسفند ماه سال ۱۳۸۶ شمسی) وارد بازار شد.
این ویندوز جایگزین مناسبی برای Windows Server 2003 بود. نسخه دوم این ویندوز با نام Windows Server 2008 R2 در تاریخ ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۱ تیر ماه سال ۱۳۸۸ شمسی) وارد بازار شد.
از این ویندوز سرور هم اکنون نیز در بسیاری از سرور ها استفاده میشود . از ویژگی این سیستم عامل میتوان به سبکی و نیاز نداشتن به منابع بالا ی سخت افزاری است . این سیستم عامل با حداقل منابع : رم 512 و سی پی یو ی 1 گیگاهرتز میتواند اجرا شود .

Windows server 2012

اولین نسخه از این سیستم عامل در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۱ برای کاربران عرضه شد و پس از آن در ۱ مارس ۲۰۱۲ مایکروسافت نسخه آزمایشی (ساخت ۸۲۵۰) آن را منتشر کرد. در ۱ آگوست ۲۰۱۲ (ساخت ۹۲۰۰) نیز نسخه نهایی این سیستم عامل را عرضه کرد . این سیستم عامل دارای محیطی با گرافیک و امکانات بالاتری نسبت به نسخه های قبلی دارا است . محیط جدیدی برای کنترل سرور

یکی از تغییرات عمده‌ای که در ساختار ویندوز سرور ۲۰۱۲ داده شده‌است و در اولین دید قابل مشاهده‌است، بخش مدیریتی ویندوز یعنی Server Manager می‌باشد و جز سیستم عامل های محبوب از سری ویندوز سرور است . 

Windows server 2016

جدیدترین نسل سیستم عامل ویندوز برای سرورها است که به تازگی منتشر و جایگزین Windows Server 2012 R2 شده است.
این نسخه از ویندوز مانند Windows 10 نیز تغییرات بسیاری نسبت به نسخه پیشین خود پیدا کرده و مایکروسافت امیدوار است بتواند بار دیگر موفقیت Windows Server 2008 R2 را کسب کند.
تقریباً تمامی قسمت‌های مختلف ویندوز به طور کامل بازنویسی شده و مشکلات نسخه‌های پیشین نیز برطرف شده است. طراحی این نسخه از ویندوز به گونه‌ای است که حداکثر کارایی را برای مدیران سرور همچنین تجربه ای عالی برای کاربران ویندوز سرور به ارمغان می‌آورد .قیمت این   Windows server حدودا 6155  دلار آمریکا است . “البته در ایران از نسخه های نال شده استفاده میشود ”

تفاوت ویندوز سرور و ویندوز معمولی ؟

از Windows server برای راه اندازی سرویس های مختلف و ارائه آنها به کاربران استفاده میشود .
ویندوز های معمولی مانند ویندوز 7، 8 ، … در واقع یک کلاینت است به معنی این است که دریافت کننده ی سرویس هستند   البته ما در ویندوز 8 شاهد ورود بعضی سرویسهای خدمات دهنده هم مانند IIS ویا hyper-v و یا موارد کاربردی دیگر نیز بودیم اما بطور کل برای استفاده های شخصی یا خانگی مورد استفاده میشود .
Windows server برای مدیریت شبکه های کامپیوتری به صورت متمرکز  سیستم طراحی شده است و به درد کارهای خانگی نمیخورد و در امکانات نیز تفاوت های زیادی را در آنها میتوان مشاهده کرد .
این سیستم عامل ها برای نرم افزارهای تحت وب مانند asp,asp.net,… مورد استفاده میشود .

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*