×

تماس با ما

طراحی وب سایت کودکان

طراحی سایت کودکان

رده سنی کودکان یکی از پراهمیت‌ترین رده سنی می‌باشد که بحث آموزش و سرگرمی را شامل می‌گردد. از این رو، گروه‌های فرهنگی و هنری با احداث سایت‌های مختلفی خدمات مجازی مخصوص کودکان را ارائه می‌کنند.

در یک وب سایت کودکانه شعر ، مقالات آموزشی مخصوص کودکان ، آموزش نقاشی ، موسیقی ، کلیپ‌های مخصوص کودکان و غیره قرار می‌گیرد و طراحی سایت کودکان باید حتما نسبت به علاقه روز کودکان و با طرح‌هایی کودکانه همراه باشد.

طراحی سایت در حوزه کودکان و نوجوانان بسیار گسترده و در بعضی از موارد پیچیده و حساس میباشد. باید در ابتدا مشخص نمایید که چه بخشهایی قرار است در این وب سایت پوشش داده شود و حتی چه رده سنی نیز برای شما اهمیت دارد. سپس بعد از مشخص شدن تمامی این موارد باید برای آن طرح و برنامه ریزی نمود تا بالاترین کیفیت کار طراحی و برنامه نویسی آغاز گردد.

معمولا در وب سایت های رده سنی کودکان و نوجوانان, دادن اطلاعات میتواند در اولویت اول باشد. یعنی وب سایت میتواند در رده سایت های خبری قرار بگیرد. وجود مقاله ها میتواند مهمترین بخش طراحی سایت کودکان و نوجوانان شمرده شود.

البته معرفی مکان های تفریحی و گردشگری و موزه ها و …. میتواند در این وب سایت برای این دسته از مخاطبان هیجان انگیز باشد. چرا که میتوانیم وب سایت خبری و اطلاع رسانی خود را به یک مجموعه دایرکتوری تبدیل نمایید که هر شخصی از والدین کودکان تا خود کودکان و نوجوانان با جستجو در گوگل بتوانند به وب سایت و صفحات داخلی آن دسترسی داشته باشند. بنابراین نوع و سبک دسته بندی مطالب و رنگ هایی که در طراحی سایت کودکان و نوجوانان استفاده مینمایید در این مورد میتواند بسیار اهمیت داشته باشد. 

حتما بخش های ویژه ای هم برای والدین کودکان و نوجوانان اختصاص دهید. نیاز های این گروه را هم شناسایی نموده تا بتوانید سرویس های خوبی را به آنها ارائه دهید. میتوانید برای والدین کنترل پنل هایی هم در نظر بگیرید تا آنها با وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور خود به صورت خصوصی و به دور از چشم کودکان و نوجوانان خود با شما و وب سایت شما ارتباط برقرار نمایند. از والدین در وارد نمودن مطالب و بروز رسانی وب سایت کمک بخواهید و از آنها بخواهید تا تجربه های خود را با والدین های دیگر به اشتراک بگذارند.

طراحی سایت کودکان

رده سنی کودکان یکی از پراهمیت‌ترین رده سنی می‌باشد که بحث آموزش و سرگرمی را شامل می‌گردد. از این رو، گروه‌های فرهنگی و هنری با احداث سایت‌های مختلفی خدمات مجازی مخصوص کودکان را ارائه می‌کنند. در طراحی سایت کودکان، سن مهمترین عامل میباشد. طرح کلی وب سایت و اجزاء مورد استفاده در آن کاملاً با توجه به سن کاربران سایت تعیین میشوند. 4 رده سنی برای کودکان وجود دارد:
•    3 تا 5 سال
•    6 تا 8 سال
•    9 تا 12 سال
•    نوجوان از 13 به بالا

پس قبل از هر چیر رده سنی کاربران سایت را مشخص کنید و ببینید چه چیزهایی برای هر رده سنی جالب و جذاب است.
3 تا 5 سال : به رنگ های روشن، کاراکترهای بامزه و اجزایی از طبیعت بیشتر واکنش نشان میدهند. مقدار نوشته را در سایت به حداقل برسانید و از تصاویر گرافیکی و موسیقی و صداهای مختلف استفاده کنید.
6 تا 8 سال : علاقه بیشتری به خواندن نشان میدهند پس میتوانید از نوشته استفاده کنید ولی با کلمات و عبارات ساده. تصاویر گرافیکی باید بیشتر از کارتونی بودن، حالت انسانی و واقعی داشته باشند و از تنوع رنگی عمیق تری میتوان استفاده کرد. تایپوگرافی هم باید کاملاً ساده باشد.  
9 تا 12 سال : بیشتر دوست دارند با سایت تعامل داشته باشند، پس اجزاء تعاملی بیشتری در سایت قرار دهید. سایت باید حالت بالغانه تری داشته باشد به همراه ترکیبی از تصاویر و نوشته ها. استفاده از بازی های تعاملی در سایت برای این رده سنی انتخابی مناسب میباشد.
13 به بالا : نوجوانان در اسن سنین بیشتر تمایل به بزرگسال بودن دارند پس طراحی سایت را به گونه ای نزدیک به سایت های بزرگسال انجام دهید. در این رده سنی رنگ های تیره تر و عمیق تر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.
والدین : والدین میخواهند اطمینان داشته باشند که وب سایت مورد نظر مناسب سن کودکشان بوده و حاوی مطالب آموزشی و مفید است. پس در طراحی سایت کودکان والدین را هم در نظر بگیرید. حتی میتوانید بخشی را در سایت فقط به والدین اختصاص دهید.

در یک وب سایت کودکانه شعر ، مقالات آموزشی مخصوص کودکان ، آموزش نقاشی ، موسیقی ، کلیپ‌های مخصوص کودکان و غیره قرار می‌گیرد و طراحی سایت کودکان باید حتما نسبت به علاقه روز کودکان و با طرح‌هایی کودکانه همراه باشد.

امکانات طراحی سایت کودکانه

  • وجود کتابخانه برای دریافت کتاب‌های مخصوص رده سنی کودکان
  • وجود بخش بازی برای دریافت بازی‌های مخصوص کودکان
  • وجود بخش سرگرمی برای دریافت شعر ، داستان صوتی و ویدیو‌های کودکانه
  • وجود بخش آموزش برای آموزش کودکان
  • وجود لینک‌های مفید برای کودکان و والدین
  • وجود بخش لطیفه و داستنی‌ها
  • فروشگاه اینترنتی مخصوص کودکان

کتابخانه در طراحی سایت کودکان

در کتابخانه کودکان می‌توانند کتاب‌های داستان و شعر مخصوص به رده سنی خود را دریافت کنند و از خواندن کتاب‌های جذاب لذت ببرند. همچنین والدین کودکان نیز از این طریق می‌توانند کتاب‌های مخصوص گروه سنی مختلف را دانلود و برای کودکانشان بخوانند.

بخش بازی در طراحی وب سایت کودکانه

در بخش بازی کودکان ، لیستی از بازی‌های آموزشی و مخصوص سن خود را مشاهده می‌کنند که با دریافت هرکدام باید چالشی را انجام دهند . این بازی‌ها به علت چالش‌هایی که درون خود دارند باعث افزایش قدرت تخیل و هوش کودکان می‌شوند.

طراحی بخش سرگرمی در سایت کودکان

در این بخش کودکان می‌توانند ترانه‌های کودکانه ، داستان‌های صوتی و ویدیو‌های کودکانه مخصوص خود را دانلود کنند. گروه‌های فرهنگی و آموزشی می‌توانند اجرا‌ها و فعالیت‌هایی که کودکان در موسسه خود انجام داده‌اند را نیز در این بخش بگذارند و دیگر کودکان ایرانی را نیز به انجام چنین کار‌هایی دعوت کنند.

طراحی بخش آموزش در وب سایت کودک

هر موسسه فرهنگی‌ای نوعی خدمات آموزشی را برای کودکان در نظر می‌گیرد، در این بخش بسته به نوع فعالیت موسسه آموزش‌هایی به صورت رایگان یا تجاری توسط موسسه قرار داده‌ خواهد شد. برای مثال موسسه‌ی آموزش موسیقی ، آموزش‌هایی از قبیل آشنایی با ساز‌ها ، آشنایی با موسیقی و غیره را می‌تواند در این بخش قرار دهد.

فروشگاه اینترنتی در طراحی سایت کودک

در فروشگاه اینترنتی موسسه محصولات کمک آموزشی ، آموزشی ، کتاب ،‌ اسباب بازی و غیره را به فروش می‌رساند. از این طریق کودکان با نظارت والدین خود می‌توانند لوازم مورد نیاز و مخصوص به سن خود را تهیه کنند.

دلایل اهمیت یک وب سایت کودکانه

با پیشرفت تکنولوژی کم کم بیشتر سرگرمی‌های کودکان به تکنولوژی و لوازم رایانه‌ای مرتبط می‌شود و با توجه به وجود اطلاعات غیر قابل نمایشی برای کودکان در اینترنت، باید بستر‌های مخصوصی برای کودکان تهیه شود. بنابراین از تمامی گروه‌های فرهنگی و هنری‌ای که قصد فعالیت در حوزه سرگرمی و آموزش مجازی کودکان را دارند، دعوت می‌شود که با طراحی سایت خود توسط تیم میزفا باعث رونق کاسب و کار آنلاین خود شوند.


رنگ یکی از مهمترین اجزاء در طراحی سایت به خصوص برای کودکان میباشد. سعی کنید از رنگ های روشن و شاد استفاده کنید.
رنگ های پایه ای و اصلی مثل زرد، قرمز، سبز، آبی و بنفش بدون هیچ سایه روشنی برای استفاده در سایت کودکان مناسب هستند.
در طراحی سایت کودکان بر عکس طراحی سایت های دیگر هر چه تعداد رنگ های به کار رفته بیشتر باشد بهتر است یعنی از 6 یا 7 رنگ مختلف هم میتوانید استفاده کنید. تعداد رنگ بیشتر بدون سایه روشن و فیلتر بهترین انتخاب برای وب سایت کودکان است.

تایپوگرافی

برای مخاطبانی که توانایی خواندن پایین دارند یا اصلا نمیتوانند بخوانند، انتخاب تایپوگرافی بسیار تأثیرگذار بوده و میتواند باعث موفقیت سایت یا حتی شکست سایت شود. فونت های ساده و به اصطلاح sans serif بهترین گزینه برای کودکان هستند در حالی که برای نوجوانان میتوان از فونت های متنوع تری استفاده کرد.
نوع فونت ها را در طراحی سایت برای کودکان زیاد تغییر ندهید و تنها از یک نوع فونت استفاده کنید. در طراحی سایت برای نوجوانان میتوانید از 2 نوع فونت استفاده کنید.
به سایز فونت هم توجه کنید. سایز فونت ها در سایت کودکان حداقل 14 باید باشد. هر چه رده سنی پایین تر باشد سایز فونت باید بزرگتر و واضح تر باشد. ولی برای نوجوانان و سنین بالاتر فونت ها میتوانند کوچکتر باشند.

زبان

به همان اندازه که طراحی سایت کودکان و ظاهر آن مهم است نوع زبانی که در سایت استفاده میکنید هم اهمیت دارد. زبانی که مناسب با هر رده سنی باشد برای فهمیدن و ارتباط برقرار کردن کودک با سایت الزامی است. تصاویر و انیمیشن ها باید بیشتر از نوشته ها باشند. هر چه رده سنی پایین تر باشد میزان نوشته کمتر و تصویر باید بیشتر باشد.
•    کودکان زیر 5 سال معمولاً نوشته های زیاد را دوست ندارند و تشخیص نمیدهند ولی علاقه دارند که نوشته های کوچک تک کلمه ای با طرح شاد و جالب ببینند.
•    کودکان بالای 6 سال کم کم شروع به خواندن میکنند و میتوانند جملات ساده و کوتاه را بخوانند. پس در طراحی خود برای اسن سنین از جملات کوتاه با کلمات ساده استفاده کنید.
•    سنین بالاتر با توجه به توانایی بیشترشان در خواندن و آنالیز کردن جملات میتوانید از عنوان و سرفصل و پاراگراف های کوتاه برایشان استفاده کنید.  

ایجاد بازی

مغز کودکان علاقه به یادگیری دارد و وب سایت ها میتوانند بهترین پلت فرم برای آموزش نکات مفید به صورت سرگرم کننده و جذاب برای کودکان باشند. از طریق بازی ها و فعالیت های آموزشی مثل درست کردن پازل مطالب آموزشی را در سایت به کودکان ارائه کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*