×

تماس با ما

بلاک چین چیست؟

بلاکچین چیست؟

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.
مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

برای درک بهتر بلاک چین به مثال زیر توجه کنیدمن در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه‌ای حاوی اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراه‌شان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم، یا تغییری در آن بدهم، دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست، چون آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.
این جمعی که از آن صحبت کردیم می‌تواند چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک گروه خاص استفاده شود.
بلاک چین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک نهاد یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده بسیاری از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این فناوری یعنی تمرکززدایی را به ارمغان بیاورند.واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.
در هر بلاک، هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه پولی مانند بیت کوین.
در یک بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود.
اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و بلاک‌ها با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

ساختار گرافیکی بلاک چین

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روزرسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما راهکار توزیع در بلاک چین، این مشکل را حل می‌کند.
داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می‌کند. به هر کامپیوتری که به شبکه متصل می‌شود و یک کپی از بلاک چین را دریافت می‌کند، نود (Node) می‌گویند.
وقتی به عنوان نود به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل داده‌های آن را دریافت می‌کنید. هیچ تغییری در اطلاعت امکان پذیر نیست، مگر اینکه اکثریت با آن موافق باشند.
فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست، بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش‌گذاری، رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد این ایده شده‌اند. قبل از بلاک چین دفاتر توزیع شده وجود داشتند اما بلاک چین با ساختار بلاکی خود، فناوری دفتر کل توزیع‌شده را بهبود داده است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند، در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.
با استفاده از یک بلاکچین، افراد زیادی می‌توانند سوابق مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می‌توانند چگونگی ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات را کنترل کنند.
ساختار و نوع کار این فناوری خیلی با نوع کار وب‌سایت ویکیپدیا تفاوت ندارد. مقالات وب‌سایت دانشنامه آنلاین ویکیپدیا هم محصول یک نویسنده نیستند. هر کسی می‌تواند با رعایت قوانین ویکیپدیا، در این سایت مطلب منتشر کند. بنابراین در ویکی‌پدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی‌کند.
با این حال، با بررسی‌های عمیق‌تر، تفاوت‌هایی که باعث می‌شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن‌ می‌شود. در حالی که هر دو در شبکه‌های توزیع‌شده (اینترنت) اجرا می‌شوند، ویکی‌پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل «کلاینت سرور»، طراحی شده است.
این یعنی در ویکیپدیا، داده‌ها روی سرور متمرکز ذخیره می‌شوند. حتی اگر کاربران هم نخواهند، یک یا چند نفر به تمام داده‌ها کنترل دارند و می‌توانند آن‌ها را تغییر دهند یا به طور کامل حذف کنند.
در ویکی‌پدیا، یک کاربر (کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می‌شود، قادر است همه یا برخی از ورودی‌های ویکی‌پدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده‌اند، تغییر دهد.
هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکیپدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به‌روزشده یک مطلب در دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می‌کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکی‌پدیا باقی می‌ماند و کنترل دسترسی‌ها و مجوزها توسط یک مقام مرکزی حفظ می‌شود. به نوعی مدیران ویکی‌پدیا می‌توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند.
اما در بلاک چین، مالک اطلاعات پایگاه داده، همان کاربران شبکه هستند و اطلاعات ثبت‌شده روی آن پاک نمی‌شود.

کاربردهای بلاک چین

 

بلاک چین

بلاک چین چیست

همانطور که گفتیم بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مهم‌ترین و موفق‌ترین کاربرد فناوری بلاک چین هستند. به عنوان مثال، در بیت کوین با استفاده از این فناوری امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش‌ها از بین می‌رود.
اما این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.
به عنوان نمونه، انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب می‌تواند یکی از کاربردهای بلاک چین باشد. با استفاده از این نوآوری می‌توان تا حد زیادی خطر تقلب در انتخابات و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داد.
یا برای یک نمونه دیگر می‌توان به استفاده از بلاک چین در زنجیره تأمین و حمل و نقل اشاره کرد. کارخانه‌جات و شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند اطلاعات کالاها و حمل و نقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت می‌کنند که این کار اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین می‌کند.
با این فناوری می‌توان درست مثل یک جامعه یا سازمان، نوعی حاکمیت را در یک سیستم به‌ وجود آورد که همه بتوانند نسبت به سهامشان و اختیاراتی که دارند در جلو بردن آن سیستم سهیم باشند.
همچنین با این فناوری می‌شود دارایی‌ها را به توکن‌های دیجیتال تبدیل کرد و آن‌ها را به صورت یک دارایی قابل انتقال عرضه کرد. به عنوان مثال، می‌توان ارزش یک خانه را به هزاران توکن دیجیتال تبدیل کرد و آن‌ها را نسبت به بودجه متقاضیان به فروش رساند تا افراد زیادی (حتی از کشورهای دیگر) بتوانند در آن خانه سرمایه‌گذاری کنند.
البته هنوز در دنیای واقعی به صورت گسترده بلاک چین مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با اینکه این فناوری غیرمتمرکز است، در بسیاری از کارها با وجود آن باز هم مجبور به تکیه کردن به نهادها و سازمان‌های متمرکز هستیم. اما با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم مثل توسعه هوش مصنوعی یا اینترنت اشیاء می‌توان به کاربردهای بیشتر این فناوری امیدوار بود.

جمع‌بندی

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.
این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.
بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان بهره برد.

بررسی مزایا بلاکچین:

1. دسترسی آزادانه:
به نوعی دسترسی آزادانه اصلی ترین مزایای تکنولوژی بلاکچین می باشد. این موضوع به این معنا است که همه افراد می توانند در بلاکچین مشارکت کنند و برای پیوستن به شبکه توزیع شده نیازی به دریافت مجوز از فردی و یا گروهی ندارند.
2. ثبت اطلاعات به صورت دائمی:
اطلاعات و همچنین سوابق در بلاکچین به صورت دائمی ذخیره می شود. این موضوع به این معناست که به هیچ عنوان نباید نگران از دست رفتن اطلاعات باشید. بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است که تعدادی node قابل اعتماد دارد.
3. بدون سانسور:
همان‌طور که گفتیم، در بلاکچین هیچ چیزی قابل تغییر نیست به همین دلیل نمی توان در این تکنولوژی اطلاعاتی را سانسور کرد.
4. امنیت بسیار بالا:
فناوری بلاکچین از تکنیک های هش برای ذخیره هر تراکنش در بلاک ها استفاده می کنند و آن ها به یک دیگر متصل هستند. این موضوع باعث می شود تا امنیت بیشتری در بلاکچین ایجاد شود و کاربران با اطمینان بیشتری در آن فعالیت کنند.
5. بدون تغییر:
در بلاکچین، هیچ داده ای را نمی توان تغییر داد و یا ساختار آن را دست‌کاری کرد. هر تغییری که در یک بلاک انجام شود، در بلاک های بعدی نیز تأثیر می گذارد. در نتیجه در این تکنولوژی نمی توان کلاه‌برداری کرد و از رخ دادن چنین موضوعی جلوگیری می شود. در کل می توان به جرئت گفت که تراکنش ها ضد دست‌کاری هستند.
6. شفافیت:
به دلیل اینکه اطلاعات در بلاکچین دست‌کاری نمی شود، می توانید به صورت شفاف اطلاعات مورد نظر خود را در بلاکچین مشاهده کنید. در صورتی که در یک تراکنش تغییری رخ دهد، برای سایر بلاک ها نیز آن تغییر ایجاد می شود. به همین دلیل، بر شفافیت بلاکچین تأکید می شود.
7. کاهش هزینه:
از آنجایی که بلاکچین به شخص ثالثی نیاز ندارد، هزینه های کسب و کار ها را کاهش می دهد. همان‌طور که در بخش های قبلی مطالعه کردید، بلاکچین در بسیار از خدمات می تواند هزینه ها را تا حد ممکن کاهش دهد.

بررسی معایب بلاکچین:

مقیاس پذیری:
مقیاس پذیری یکی از مشکلات است که احتمالاً تا به حال شنیده اید. برخی از رمز ارز ها، به وجود آمده اند تا مشکل مقیاس پذیری در بلاکچین را برطرف کنند. در صورتی که دراین باره اطلاعاتی ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً این عبارت را در سایت زوم ارز جستجو کنید و مقالات مربوطه را مطالعه نمایید.
عدم اعتماد مردم:
تقریباً بیش از یک دهه است که بلاکچین وارد فضای کار شده است. در حال حاضر بلاکچین هنوز نتوانسته است تا نظر و اعتماد مردم را به خود جلب کند. در حال حاضر، تقریباً می توان گفت که برخی از افراد به علت آگاهی کم، آماده سرمایه گذاری در این فناوری نیستند. در حال حاضر، بلاکچین برای تکامل بیشتر باید نظر و همچنین اعتماد کاربران بیشتری را جلب کند.
مصرف انرژی زیاد:
تأیید تراکنش ها در بلاکچین نیازمند مصرف انرژی بسیار زیادی می باشد. طبق اطلاعات موجود، تقریباً تا سال 2018، 0.3 درصد از برق جهان درگیر استخراج و همچنین فناوری بلاکچین است.
افزایش فضای ذخیره سازی:
پایگاه های داده بلاک چین در تمام Node های شبکه ذخیره می شود. افزایش تعداد تراکنش ها به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل، این مشکل باید در فناوری بلاکچین برطرف گردد.
مقررات:
بلاک چین با برخی از مؤسسات مالی با چالش هایی مواجه است. این موضوع باعث می شود تا مردم کمتر به سراغ بلاکچین بروند و مشکل اعتماد سازی برطرف نگردد.

کیف پول بلاک چین چیست؟

یک کیف پول یا والِت بلاک چین، کیف پول دیجیتالی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بیت کوین و اتر هایشان را در آن ذخیره کرده و مدیریت نمایند.
کیف پول بلاک چین توسط کمپانی نرم‌افزاری به همین نام که توسط پیتر اسمیت (Peter Smith) و نیکولاس کَری (Nicolas Cary) تأسیس شده به بازار عرضه شده است.
کیف پول بلاک چین به شما اجازه انجام تراکنش با رمزارزها با توانایی تبدیل این رمز ارزها به ارز محل سکونتتان را می‌دهد.

نکات مهم کیف پول بلاک چین:

1. کیف پول بلاک چین یک کیف پول دیجیتال است که به کاربران اجازه ذخیره‌سازی و انجام تراکنش‌هایی با بیت کوین یا اتر می‌دهد.
2. کیف پول بلاک چین توسط شرکت بلاک چین معرفی شده و یک کیف پول الکترونیکی است که به اشخاص اجازه ذخیره‌سازی و انتقال رمز ارزهایشان را می‌دهد.
3. کاربران کیف پول بلاک چین می‌توانند حساب‌هایشان که شامل دو رمز ارز بیت کوین و اتر می‌شود را مدیریت کرده و زیر نظر داشته باشند.
4. کیف پول بیت کوین می‌توانند هزینه‌های متغیری داشته باشد، زیرا کارمزد هر تراکنش بسته به فاکتورهایی مانند سایز تراکنش تغییر پیدا می‌کند.
درک کیف پول بلاک چین
کیف پول‌های الکترونیکی به اشخاص اجازه ذخیره نمودن رمز ارزهایشان را می‌دهد. در مورد کیف پول بلاک چین، کاربران می‌توانند حساب‌هایشان برای دو رمز ارز بیت کوین و اتر را مدیریت نمایند.
ساخت یک کیف پول الکترونیکی در سامانهٔ کیف پول بلاک چین رایگان است و روند تنظیم حساب کاربری به‌صورت آنلاین انجام می‌پذیرد.
هر فرد باید ایمیل و پسورد مدنظرش را وارد کرده تا از سایت یک ایمیل تأییدیه دریافت کرده و بتواند حساب کاربری‌اش را تأیید کند.
از زمانی که کیف پول شخص ساخته شد، به او یک شناسه کیف پول داده می‌شود که نقشی مشابه یک شماره حساب بانکی دارد.
افرادی که در این سامانه صاحب کیف پول الکترونیکی هستند می‌توانند با وارد شدن به سایت و ورود به حساب کاربری‌شان و یا با دانلود کردن اپلیکیشن موبایل به کیف پول خود دسترسی داشته باشند.

رابط یک کیف پول بلاک چین نشان‌دهندهٔ تراز فعلی حساب بیت کوین و توکن‌های اتر بوده و آخرین تراکنش‌های کاربر را در لیستی به نمایش می‌گذارد.
کاربران می‌توانند بر روی تراز رمز ارزی کلیک کرده تا معادل ارزش دارایی‌های خود را به واحد پولی محل سکونت‌شان مشاهده نمایند.

روند انجام پرداخت در کیف پول بلاک چین

کاربران می‌توانند برای طرف دیگر درخواست‌نامه‌ای برای ارسال مقدار معینی از بیت کوین یا اتر را بفرستند، و سیستم یک آدرس مخصوص جهت ارسال درخواست به شخص سوم را تولید کرده و یا QR کدی (Quick Response Code – QR Code) را تولید می‌کند.
QR Code مشابه یک بارکد می‌باشد، اما اطلاعات مالی را ذخیره کرده و توانایی خوانده شدن توسط دستگاه‌های دیجیتال را دارد.

در هر ارسال درخواست کاربر یک آدرس جدید برای او ساخته می‌شود. کاربران همچنین می‌توانند به آدرس فردی که برایشان درخواست‌نامه فرستاده است، بیت کوین ارسال کنند.
این روند ارسال-دریافت مشابه ارسال و دریافت وجوه نقد در سیستم‌هایی مانند PayPal می‌باشد. اما در این سامانه تنها از رمز ارزها استفاده می‌شود.
PayPal یک سامانهٔ پرداخت آنلاین می‌باشد که نقش واسطی بین کاربران و بانک‌ها و یا مراکز مالی مرتبط با آن‌ها را ایفا می‌کند. PayPal انجام نقل و انتقالات مالی مذکور را از طریق همکاری با مؤسسات مالی مختلف تسهیل می‌نماید.
کاربران می‌توانند بیت کوین‌هایشان را به اتر و یا بالعکس نیز تبدیل نمایند. در این حالت به آنها نقل قولی نمایش داده خواهد شد که در ازای چه میزان بیت کوین می‌توانند چه میزان اتر با حساب کردن نرخ تبدیل فعلی به‌دست بیاورند.
این نرخ تبدیل برحسب مدتی که برای انجام این پروسه زمان صرف می‌شود متفاوت خواهد بود. تبدیل ارزی شما به‌سرعت به‌حساب‌تان واریز نخواهد شد زیرا تراکنش‌ها به مدت زمانی جهت ثبت شدن در بلاک چین هر رمز ارز نیاز دارند.
کاربران می‌توانند از طریق این رابط به خریدوفروش بیت کوین نیز بپردازند، این سرویس با همکاری مؤسساتی مانند Coinify یا SFOX به فعالیت می‌پردازد.
نرخ تبدیل در این سامانه‌ها تنها برای مدت زمان کوتاهی گارانتی شده و ثابت می‌مانند. به همین سبب برای انجام پرداخت‌ها، کاربران باید یا از حساب‌های بانکی استفاده کرده و یا از کارت‌های اعتباری استفاده نمایند.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*