×

تماس با ما

اسکرچ جونیور(Scratch Jr)

 

 اسکرچ جونیور(Scratch Jr)

توضیحات آموزش:

امروزه با پیشرفت علم کامپیوتر و ضرورت یادگیری آن از سنین کودکی، بسیاری از والدین در اسرع وقت سعی در آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی به کودک خود دارند.

دانشگاه MIT با ساخت برنامه ای به نام Scratch Junior به یادگیری برنامه نویسی کودکان جلوه دیگری بخشید.

اسکرچ جونیور چیست؟

این برنامه که برای کودکان 5 تا 8 سال ساخته شده است، شامل مجموعه ای از کاراکترها، پس زمینه ها و بلوک هاست. برای کار با این برنامه نیاز به سواد خواندن و نوشتن نیست و به روش بکش و بنداز ارائه می شود.

در حال حاضر، 10 میلیون نفر در دنیا به زبان اسکرچ برنامه نویسی می کنند. برنامه اسکرچ جونیور بر روی رایانه ها، تبلت ها و تلفن های همراه قابل اجرا است.

ScratchJr مشتق شده از زبان Scratch است که توسط بیش از 10 میلیون نفر در سراسر جهان استفاده شده است. با این حال، برنامه‌نویسی در اسکرچ به مهارت‌های خواندن اولیه نیاز دارد، بنابراین سازندگان نیاز به زبان دیگری را دیدند که راهی ساده‌تر برای یادگیری برنامه‌نویسی در سنین پایین‌تر و بدون نیاز به خواندن یا ریاضیات باشد.

هدف، اهمیت و ضرورت دوره آموزشی:

در این آموزش سعی شده است در مدت زمانی کوتاه، آموزش مناسبی برای کودکان تهیه شود تا والدین شاهد رشد خلاقیت و نبوغ فرزند خود باشند. آموزش برنامه نویسی به کودک در حل مسئله، خودشکوفایی و رشد استعداد و خلاقیت او کمک می کند.

به علت فضای کودکانه، شاد و ساده برنامه اسکرچ جونیور، کودکان به سرعت با آن ارتباط برقرار می کنند و مشتاق یادگیری بیشتر برنامه نویسی و علوم کامپیوتری می شوند.

اهمیت برنامه نویسی در جمله ای از خالق اسکرچ جونیور خلاصه می شود:

“میشل رسنیک” می گوید: اگر در عصر حاضر، کسی برنامه نویسی بلد نباشد، بی سواد است!

همینطور برنامه نویسی برای کودک بسیار سرگرم کننده تر از انجام بازی های کامپیوتری است چرا که با محیط آن آشنا است و هرچیزی که در ذهن داشته باشد را می تواند پیاده کند.

تحقیقات علمی نشان داده است که مغز انسان در سنین پایین تر توانایی یادگیری بیشتری دارد و چقدر خوب است که یادگیری کودکان را از سنین پایین هدفمند کنیم و همچنین آنها را در مسیری قرار دهیم که آینده ای روشن و درخشان داشته باشند و در عین حال اوقات فراغت سالم و شاد و پویا برای آن‌ها فراهم کنیم.

نحوه استفاده از برنامه:

کودکان کدی را در اشیایی به نام sprites ایجاد می کنند – که می تواند کاراکتر یا اشیاء دیگر باشد. ScratchJr با کتابخانه ای از sprites همراه است و sprites را می توان با استفاده از “Paint Editor” ویرایش کرد یا موارد جدید ایجاد کرد.

کد با کشیدن بلوک ها به یک منطقه کدگذاری و جمع کردن آنها به یکدیگر ایجاد می شود. همه بلوک‌ها کاملاً مبتنی بر نماد هستند (بدون متن). به این ترتیب کودکان می‌توانند قبل از خواندن از این زبان استفاده کنند. بلوک ها مانند کلمات انگلیسی از چپ به راست متصل می شوند.

رابط کاربری این برنامه بسیار ساده تر از Scratch است. هم تعداد دسته‌های بلوک‌های برنامه‌نویسی و هم تعداد بلوک‌های درون هر دسته کاهش یافته است، به‌طوری‌که فقط اکثر پایه‌های آن حفظ شدند.

 

دسته بندی بلوک ها در اسکرچ جونیور:

نکات

دسته بندی

کد ها را شروع می کند و به کد های دیگر پیام می فرستد

رویدادها

 زرد

کاراکترها را تکان می دهد و زاویه آنها را تغییر می دهد.

حرکت

آبی 

دید، حالت ‌ها و خروجی گفتار را کنترل می‌کند.

ظاهر

 بنفش

صداهای خود برنامه یا ضبط شده را پخش می کند.

صدا

 سبز

بخشی از کد را تکرار می کند.

کنترل

 نارنجی
تمام کردن کدها، تکرار بینهایت،رفتن به صحنه دیگر

پایان

 پایان

 

نمونه ای از تدریس اسکرچ جونیور در آموزشگاه اسما:

 

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*