×

تماس با ما

آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

 آموزش برنامه نویسی کودکان  و نوجوانان  

در حال حاضر ،کودکان ما از سنین خیلی پایین با ابزارهای الکترونیکی در ارتباط هستند. دولت‌ها رفته رفته به سمت ارائه خدمات به صورت الکترونیکی به مشتریان می‌روند و زندگی شهروندان را بیش از پیش به دنیای فناوری گره می‌زنند. در این راستا نیاز به فراهم کردن بستری مناسب برای آموزش برنامه نویسی برای  کودکان و نوجوانان جهت استفاده درست از تکنولوژی به شدت احساس می‌شود.

فرزندان ما زمان زیادی را صرف بازی‌های بی محتوا و  مضر کامپیوتری می‌کنند. اگر ما بتوانیم استفاده از این محیط هدفمند کنیم قطعاً نه تنها باعث آسیب به کودکان نمی‌شود بلکه فواید بسیار زیادی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. یکی از راههایی که می‌توان حضور کودکان را در عرصه تکنولوژی هدفمند کرد آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان است.شاید شما بپرسید کودکان در سنین پایین که مهارت زبان و کدنویسی را ندارند چگونه می‌توانند برنامه نویسی کنند؟

جالب است بدانید که محیط هایی برای کودکان فراهم است تا بدون نیاز به دانستن زبان‌های برنامه نویسی معمول و کد نویسی می‌توانند برنامه نویسی کنند . یکی از این محیط هابرنامه نویسی به زبان اسکرچ است. در این زبان می‌توان با قرار دادن یک سری بلوک‌های رنگی و جذاب در کنار هم یک انیمیشن، بازی کامپیوتری و یا حتی یک داستان ایجاد کرد.

فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

مهارت حل مسئله

زمانی که کودک موضوعی را برای تبدیل به بازی یا انیمیشن در نظر می‌گیرد، طبیعتاً راه‌های متفاوتی را امتحان می‌کند تا بتواند مسئله خود را حل کند . این مهارت قطعاً در بزرگسالی و در زندگی شخصی او تاثیر بسزایی خواهد داشت و به او می‌آموزد که برای حل هر مسئله چندین و چند راه مختلف وجود دارد. این تمرین علاوه بر افزایش مهارت‌های حل مسئله به فرزندان ما انعطاف را نیز می‌آموزد که یکی از اصلی‌ترین موارد در حل مشکلات است.

 

تقویت اعتماد به نفس

زمانیکه کودک ما، برنامه ای، هر چند کوچک را به اتمام می‌رساند، حاصل شدن نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد و این امر توانایی حل مسائل پیچیده‌تری را به او می‌دهد.

 

رشد استعداد و خلاقیت

برنامه نویسی باعث رشد خلاقیت نوجوانان می‌شود به طوری که برنامه هایی که خروجی یکسانی دارند به این دلیل که توسط افراد مختلفی ایجاد شده اند با یکدیگر متفاوتند و این نشان از خلاقیت هر یک از آنها را دارد.

 

مهمترین مهارت قرن حاضر

در دهه‌های گذشته گفته می‌شد کسی که زبان انگلیسی و استفاده از کامپیوتر را بلد نیست به نوعی بی سواد تلقی می‌شود. اما مایکل رسنیک دانشمند مطرح دانشگاه ام آی تی در حوزه علوم کامپیوتری معتقد است که در قرن ۲۱ هر بچه ای که اصول برنامه نویسی بلد نباشد بی سواد محسوب میشود. در خیلی از کشورها مانند ایالات متحده و ژاپن و انگلستان تصمیم بر این شده است که آموزش برنامه نویسی را برای کودکان و نوجوانان اجباری کنند.

 

کسب درآمد با برنامه نویسی

همانطور که پیش‌تر گفته شد در عصر تکنولوژی همه خدمات به سوی الکترونیکی شدن پیش می‌روند و این امر باعث افزایش موقعیت‌های کاری برای برنامه نویسان شده است. آموزش مهارت‌های برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان به معنی بیمه کردن آن‌ها برای داشتن شغلی مناسب در آینده خواهد بود و شروع این آموزش‌ها در کودکی به این معناست که فرزندان ما در زمان شروع به کار افرادی با تجربه خواهند بود چراکه زمان زیادی برای آزمون و خطا داشته اند.

 

سرگرمی لذت بخش

همین که کودکی یک بازی بسازد و خروجی آن را ببیند  برای او بسیار سرگرم کننده‌تر از انجام یک بازی کامپیوتری خواهد بود چرا که او چیزی که در ذهن داشته را پیاده کرده و با تمام جزئیات آن هم آشناست.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان را بشناسید.

وقتی که خانواه‌ها ضرورت آموزش برنامه نویسی را به کودکان درک کردند، قطعا این سوال به ذهنشان خطور خواهد کرد که برای ورود کودکان به آموزش برنامه نویسی چه پیش نیازهایی لازم است.

 

بعضی از افراد معتقد هستند که کودکان را باید از سنین خیلی پایین وارد آموزش برنامه نویسی کرد . به همین منظور برخی از سایت‌ها یک سری آموزش هایی برای کودکان 4 تا 6 سال ارائه می‌دهند. این تفکر نادرست است و این آموزش ها، آموزش برنامه نویسی محسوب نمی‌شوند زیرا درک برنامه هایی که مخصوص کودکان است، مانند برنامه نویسی به زبان اسکرچ ، برای کودکانی که هنوز توانایی خواندن و نوشتن را ندارند امکان پذیر نیست. پس نیاز نیست کودکان را از سنین خیلی پایین درگیر آموزش برنامه نویسی کرد. خیلی از بزرگان برنامه نویسی عصر حاضر، آموزش برنامه نویسی را از سنین نوجوانی شروع کرده اند.کودکان از سن 7 سالگی می توانند برنامه نویسی را شروع کنند و این سن مناسبترین سن ,یادگیری می باشد .

 

برخی از خانواده‌ها معتقد هستند که آموزش برنامه نویسی برای کودکان سخت است، در صورتی که اگر آموزش از مسیر درست صورت بگیرد، نه تنها یادگیری برنامه نویسی سخت نیست بلکه بسیار جذاب و سرگرم کننده خواهد بود.

برنامه‌نویسی، چه چیزی به كودكان و نوجوانان می‌آموزد؟

اصول برنامه نویسی دارای جذابیت‌های خاص و دوست‌داشتنی‌اي است كه علاوه بر سرگرم كردن، باعث رشد و پیشرفت برخي مهارت‌ها در كودكان و نوجوانان می‌شود. یادگیری برنامه‌نویسی برای كودكان و نوجوانان، فقط به یافتن شغل یا حتی جذابیت كدنویسی محدود نمی‌شود. برنامه‌نویسی باعث پیشرفت در مهارت‌های نرم و علمی می‌شود. مهارت‌های علمی مانند تقویت منطق ریاضی، تقویت زبان انگلیسی و آشنایی با الگوریتم‌ها است. مهارت‌های نرم مانند قدرت حل مسئله، قدرت خلاقیت، قدرت چالش‌پذیری، قدرت تفكر منطقی، قدرت انتخاب و پشتكار است.

لینک آموزش در آپارات

پایان دوره و اخذ مدرک

https://www.scratchjr.org/

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*